Gniazdka w domu mieszkalnym.

Zasady ich optymalnego rozmieszczania

Z gniazdek i włączników korzysta się latami. Warto jest więc zadbać o to, aby były rozmieszczone wygodnie i w odpowiedniej ilości. Już na etapie planowania aranżacji pomieszczenia powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób będziemy z nich korzystali, jak będą umeblowane. A także od tego ile będzie w nich urządzeń elektrycznych, które będą wymagały podłączenia do gniazdek.

1. Kuchnia

Jest to najbardziej wymagające pomieszczenie, jeśli chodzi o rozmieszczenie gniazdek i włączników. Gniazdka powinno się rozplanować w zależności od tego, gdzie znajdują się meble oraz sprzęty kuchenne. Najlepiej umieścić je w szafkach tuż obok sprzętu. Płytę kuchenną powinno się podłączyć do instalacji trójfazowej.

2. Pokój dzienny

Najważniejszym miejscem do umieszczenia gniazdek jest miejsce za szafką telewizora. Powinniśmy zadbać o więcej niż jedno gniazdko. Podłączenia będzie wymagał zwykle nie tylko telewizor, ale również kino domowe czy konsola do gier.

3. Sypialnia

Jeśli planujemy lampy po obu stronach łóżka, warto jest zastanowić się nad rozmieszczeniem gniazdek symetrycznie. Przydadzą się również do ładowania telefonów komórkowych.

4. Łazienka

Planując instalację elektryczną w łazience, zastanówmy się gdzie będzie znajdowała się instalacja sanitarna, ceramiczna. Oraz od tego jak będą ułożone na ścianach płytki. Gniazdka koniecznie powinny być zabezpieczone oraz posiadać płytki chroniące przed dostępem wody. Dla bezpieczeństwa odległość pomiędzy gniazdem a brzegiem wanny czy prysznica nie powinna być mniejsza niż 60 cm.

5. Schody i przedpokoje

Warto jest w tej sprawie zastanowić się nad włącznikami schodowymi i krzyżowymi. W przedpokoju powinno znajdować się co najmniej jedno gniazdko.

Gniazdka powinno montować się na wysokości dostosowanej do naszych indywidualnych potrzeb. Optymalna wysokość to 30 cm nad powierzchnią podłogi. W kuchni gniazdka montuje się na wysokości 85-115 cm. Najczęściej nad wysokością blatu kuchennego.