Gniazdka w domu

I ich bezpieczeństwo

Podczas większego remontu domu lub mieszkania stajemy przed poważnym dylematem: Jakie gniazdka wybrać oraz gdzie je rozmieścić? Pamiętajmy, że powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kwestie estetyczne. Liczy się komfort użytkowania oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Wymogi zmieniają się w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu je umieszczamy.

Warto jest zadbać o to, aby każde z gniazdek posiadało uziemienie. Duża ilość urządzeń wymaga takiego zabezpieczenia: kuchenki mikrofalowe, telewizory, monitory, pralki, laptopy czy komputery stacjonarne. W zasadzie każdy tym urządzenia niewymagającego uziemienia możemy podłączyć do gniazdek z uziemieniem. Nie działa to niestety w odwrotną stronę.

Szczególną uwagę do gniazdek elektrycznych trzeba przyłożyć, jeśli w domu są małe dzieci, na przykład raczkujące. Dziecko może nieświadomie włożyć rączkę do kontaktu, w takiej chwili tragedia jest nieunikniona. Zanim nauczymy dziecko, że z prądem się nie igra minie trochę czasu. Polecane są gniazdka z ochroną toru prądowego. Ewentualnie osłonki, które można kupić samodzielnie i zamontować na już istniejących gniazdkach.

W wilgotnych pomieszczeniach gniazdka powinny posiadać osłonki bryzgoszczelne (na gniazdkach takich znajduje się oznaczenie IP44). Zabezpiecza to przed porażeniem prądem i zwarciem. Szczególna uwagę powinno przyłożyć się do montażu gniazdek w łazience. Ciekawą opcją jest montaż gniazda z wyłącznikiem różnicoprądowym. W przypadku dostania się wody do gniazdka, zasilanie zostaje automatycznie odcięte. Dzięki temu nic nam w takiej sytuacji nie będzie groziło. Zadbajmy również o zachowanie odpowiedniej odległości gniazdka od wanny czy od prysznica. Powinna wynosić nie mniej niż 60 cm. Dobrze jest je umieścić również na większej wysokości niż zazwyczaj.