W jaki sposób wybrać gniazdka do domu?

Jakie są najlepsze?

Zastanawiając się nad aranżacjami wnętrz, powinniśmy w pierwszej kolejności zając się tematyką elektryki. Jest to ważny aspekt. Odpowiedni wybór gniazdek w mieszkaniu często w znaczniej mierze decyduje o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania pomieszczeń. Powinniśmy wstępnie zastanowić się, w jaki sposób urządzone będą poszczególne pomieszczenia oraz jak chcemy rozmieścić w nich meble. Gniazdka są elementem, który nie poprawia zbytnio estetyki, tak więc wiele osób rezygnuje z ich ilości. Jest to błąd, którego możemy pożałować w przyszłości, kiedy nie będziemy mieli gdzie podłączyć nowo kupionej lampy czy sprzętu elektrycznego. Ilość gniazdek, które powinniśmy zainstalować, przedstawia się następująco:

  • Salon: kilka potrójnych gniazdek elektrycznych na każdej ścianie. Szczególnie na tej, na której będzie znajdowała się szafka z telewizorem.

  • Przedpokój: przynajmniej jedno albo dwa gniazdka elektryczne. Ilość zależy od jego wielkości.

  • Kuchnia: minimum 5 gniazdek elektrycznych. Umieszczonych najlepiej za szafkami, ewentualnie nad blatem kuchennym. Dla poszczególnych urządzeń powinny być odrębne obwody.

  • Łazienka: 3 gniazdka (przynajmniej, w tym jeden osobny obwód dla pralki, jeśli ta znajduje się w łazience). Gniadka powinno umieścić się nieco wyżej niż w innych pomieszczeniach. W dużej odległości od prysznica czy wanny.

Wiele osób lekceważy wybór gniazdek. W sklepach jest wielki wybór różnego rodzaju osprzętu elektrycznego od wielu producentów. Jednym z popularniejszych są gniazdka ABB lub gniazdka Berker. Weźmy jednak pod uwagę, że gniazdka i włączniki różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania, funkcjonalnością, trwałością. Można znaleźć gniazdka w cenie kilku złotych, jak również w cenie 200 zł za sztukę. Zasada rozmieszczenia mówi, że jedno gniazdko powinno znajdować się co najmniej na 2-2,5 metra ściany, jednakże zasadę tę trzeba w niektórych pomieszczeniach nagiąć.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazda wtykowego w podłodze. Sprawdza się to w dużych pomieszczeniach, w których mamy do podłączenia lampy podłogowe, czy też sprzęt muzyczny. Są one osłonięte maskownicą i uszczelnione.