Jak rozplanować gniazdka w kuchni

Kilka praktycznych wskazówek

Rozplanowanie wygodnej i funkcjonalnej kuchni to spore wyzwanie. W ferworze kupowania mebli oraz dodatków do pomieszczenia często zapominamy o jednej ważnej rzeczy. Mianowicie o odpowiednim rozmieszczeniu gniazdek. Zdajemy sobie sprawę z tego,że gniazdka muszą się w kuchni znajdować, ale na etapie planowania wiele z nas nie zastanawia się, w jakich konkretnie miejscach, na jakich wysokościach oraz w jakiej ilości. Jest to jednak bardzo ważny czynnik wpływający na wygodę pomieszczenia.

W kuchni korzysta się z wielu urządzeń, które zwykle pobierają sporo energii elektrycznej. Instalacja wymaga gruntownego przemyślenia. Powinniśmy dużo wcześniej zastanowić się, w których miejscach chcemy rozmieścić poszczególne sprzęty. Powinno się w niej znajdować co najmniej 5 gniazd. Najwygodniej jest zamontować je nad blatami i co 2 metry. Odrębne obwody powinny być dla urządzeń montowanych na stałe (lodówki, zmywarki, kuchni). Odrębny obwód dla czajnika. Nie zapominajmy również o wysoko umieszczonym gnieździe dla okapu kuchennego. Gniazdko takie można ukryć w szafce albo za samym okapem. Do zasilenia lodówki czy zmywarki potrzebne będą gniazdka o mocy 230V.

Pamiętajmy również o niewielkich urządzeniach mobilnych, z których najczęściej będziemy korzystali w różnych miejscach w kuchni. O czajniku, tosterze, gofrownicy czy ekspresie do kawy. Już na etapie zabudowy kuchennej zastanówmy się, w którym miejscu na blacie najwygodniej będzie nam z nich korzystać. Do tego typu agd najwygodniejsze będą gniazda naścienne albo estetyczne gniazdka chowane w blacie (są zasłonięte odpowiednimi maskownicami). Dla bezpieczeństwa zachowajmy również odpowiednią odległość od zlewu kuchennego. Powinna być nie mniejsza niż 60 cm. Ciekawym rozwiązaniem są gniazdka mobilne. Można je modyfikować już po zainstalowaniu głównej instalacji.

Tu możesz poczytać więcej o doborze gniazdek do domu : https://osprzet-sklep.pl/jakie-gniazdka-wybrac-do-domu-sprawdzone-patenty-n-5.html